wtorek, 15 marca 2011

Za pomocą dwóch kliknięć można pomóc więźniom polityczym

Już teraz politycznych więźniów z Białorusi wesprzeć można za pomocą internetu. Strona www.pashtouka.org oferuje możliwość podpisania pocztówki dla białoruskich więźniów sumienia bez odchodzenia od komputera.

Opowiada jeden z twórców projektu Andrej Kim:

"Już od wielu lat regularnie przeprowadzamy kampanie polegające na wysyłaniu więźniom politycznym pocztówek. Przez ten czas tysiące kartek otrzymali ci, którzy na Białorusi zostali aresztowani za swoje przekonania. Ja sam również byłem zatrzymany i wiem jak ważne są wówczas słowa wsparcia. W czasie swojej odsiadki dostałem kilkaset takich pocztówek i każda z nich była dla mnie jak łyk świeżego powietrza.

Jednak tamte kampanie uzależnione były terytorialnie, nie zawsze udawało się zebrać podpisy pod pocztówkami od ludzi z innych miast a tym bardziej krajów. Poza tym, nawet z sąsiedniej Rosji listy i pocztówki do białoruskich więzień idą ponad miesiąc.

Dlatego w tym roku stworzyliśmy stronę www.pashtouka.org.

Każdy, niezależnie od tego gdzie się znajduje, może przy pomocy tej strony napisać do więźnia politycznego. Wystarczy wybrać adresata, pocztówkę i wpisać tekst wiadomości. A tutaj w Mińsku my wydrukujemy ten tekst na odwrocie wybranej pocztówki i wyślemy pocztą.

Jest to proste i efektywne. Gdziekolwiek się znajdujecie - w Moskwie, Pradze, Seattle czy Nowym Jorku - zewsząd możecie wysłać słowa wsparcia do białoruskich więzień, nie ruszając się przy tym od komputera. Co więcej, obecnie pracujemy nad mobilną wersją strony, tak by pocztówkę można było wysłać nawet w drodze do pracy.

Do wyboru są satyryczne pocztówki stworzone specjalnie dla potrzeb tego projektu przez Andreja Bilżo lub inne kartki poświęcone prawom człowieka.

Liczba więźniów politycznych jest obecnie prawie taka sama jak liczba pocztówek na naszej stronie. Liczymy, że ilość tych pierwszych będzie maleć, a drugich - rosnąć.

Marzę o tym, by tysiące ludzi przyłączyło się do tej akcji i wysłało jak najwięcej pocztówek. Ponieważ to, co naprawdę potrzebne jest białoruskim więźniom politycznym czyli ciepłe słowa wsparcia i zrozumienia, może teraz dać każdy z nas. To jest właśnie solidarność".

W sprawie pomocy w realizacji projektu, nowych wzorów pocztówek lub osobistego podpisania się pod kartką, należy zwracać się do organizatorów akcji na maila repression.by@gmail.com

15 marca 2011, 13:11, Radio Svaboda

Artykuł można przeczytać tutaj

Pocztówkę można wysłać tutaj (strona dostępna w trzech wersjach językowych: białoruskiej, rosyjskiej i angielskiej).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz