Na stronie grupy znajdziemy obecnie komunikat: „Grupa została czasowo zamknięta, a jej zawartość, po zgłoszeniach naruszenia regulaminu portalu, poddawana jest weryfikacji przez administratorów”.
Do zablokowania strony doszło między 10:00 a 11:00 w sobotę, 2 lipca.
Na stronie grupy pojawiały się wezwania do protestów w dniu parady 3 lipca. Uczestnicy grupy apelowali szczególnie, by na znak sprzeciwu klaskać w momencie wystąpienia prezydenta Aleksandra Łukaszenki. Planowano również organizację masowego protestu w czasie wieczornej salwy. Przedstawiciele organów bezpieczeństwa oświadczyli, że takie zachowanie traktowane będzie jako naruszenie porządku.
Administratorzy grupy „Rewolucja poprzez sieć” przyznają, że nie byli gotowi na taki rozwój wydarzeń: „Sądziliśmy, że nasza grupa nie może zostać zablokowana, ponieważ nie robiliśmy niczego niezgodnego z prawem” – powiedział Anton Skaryna w wywiadzie dla „Białoruskiego Partyzana”.
Poprzez fora internetowe, jak również komentarze na „Naszej Niwie”, administratorzy zamkniętej grupy proszą wszystkich jej uczestników o wysyłanie maili do kierownictwa Vkontakte z żądaniem „odblokowania grupy i nieulegania naciskom ze strony białoruskich służb specjalnych”.
Administratorzy grupy są zdania, że za blokadą stoją specsłużby. Uważają również, że planowane protesty będą miały pokojowy charakter i pozostaną w zgodzie z prawem, a także że ich organizacja mieści się w konstytucyjnie zagwarantowanym prawie do wolności zgromadzeń i głoszenia poglądów. Wiaczaslau Dzijanau, jeden z organizatorów protestu, na swoim profilu na portalu Vkontakte wzywa wszystkich aktywistów do powstrzymania się od używania symboliki oraz unikania konfliktów.
Jednocześnie blokowane są również niektóre inne, nie tak liczne, grupy na portalu Vkontakte, których wymowa była anty-łukaszenkowska.
Vkontakte – to portal społecznościowy, stworzony w Rosji. Jest to przeciwwaga dla stworzonego w USA Facebooka.
Grupa „Rewolucja poprzez sieć” w momencie zablokowania liczyła ok. 20 tysięcy uczestników. To właśnie w ramach tej grupy narodziła się idea „Wieczorów oklasków” – milczących protestów, które odbywały się w środy w 50 miastach Białorusi.
Ruch Przyszłości założył już kolejną stronę na portalu Vkontakte, która zastąpi te zablokowane.
Jest już dostępna zwłaszcza nowa „ściana” i forum, a także strona z albumami.
Podobne grupy działają bez przeszkód na Facebooku i Twitterze.
2 lipca 2011, 12:07, Siarhiej Hiezhała
Artykuł można przeczytać tutaj
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz